ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA

 

MÍRNÝ NÁSTUP

Ferrrum phosphoricum, Kalium muriaticum, někdy i Pulsatilla

Ferrum phosphoricum – vhodné na počátek, kdy ucho pobolívá. Tváře jsou do červena, ústa bledá. Bolest trvá i když vytéká z ucha sekret (u ostatních léků, že většinou po vytékání sekretu uleví) Střídá se horkost, zima, překrvení, nedokrvení.

Kalium muriaticum – bolest nemusí být velká.  Tento lék podáme, když delší dobu trvá rýma a Eustachova trubice se ucpe, pak začne bolest ucha, může tam být otok nebo může být otok kolem ucha. Má zvláštní pocit vody v uchu.

Pulsatilla - trhavá, mučivá bolest, uši horké. Bolest se zhorší teplem. Dítě je ukňourané, stav se zlepší při

chování a laskavým přístupem.

 

BOLESTI UŠÍ

 

Nejostřejší bolesti  – Apis, Capsicum, Cantharis

 

Apis mellifica - Bolest ostrá, pálící, píchavá. Zevní ucho může být rudé a citlivé. Zlepší studený obklad, zhorší teplo. Horká suchá kůže se střídá s pocením.

 

Capsicum – obrovské pálení, zhoršuje se chladem

 

Cantharis – podobný jako Capsicum, jedinečný příznak – pocit větru v uších, ale to nám řekne pouze větší dítě nebo dospělý

 

Plantago – píchání, bodání jde z nemocného ucha do zdravého, může se šířit do zubů.

 

RYCHLÝ NÁSTUP

Belladona, Aconitum

 

Aconitum - náhlý začátek bolesti ucha, zejména po prochladnutí za studeného, suchého počasí. Bolest nesnesitelná a zhorší se v noci. Kůže horká, suchá. Teplota s třesavkou. Úzkostné, neklidné, ustrašené dítě.

 

Belladona - tepající bolest, ne tak rychlý začátek. Velmi horká, suchá kůže, červené tváře a rozšířené zornice. Není zde neklid ani ustrašenost. Výrazná podrážděnost na všechny podněty. Bolest může být silná,tepající.

 

Chamomilla  - bodavá, nesnesitelná bolest. Odmítavé zlostné chování. Dítě šílí bolestí, je neklidné, podrážděné. Neví, kam by se uložilo. Chce,aby ho matka rychle nosila. Tváře jsou rudé a horké, může být i jedna bledá a druhá červená. Bolest se zlepší zabalením ucha v teple. Zhoršení nastává kolem 21.hodiny.

 

Plantago

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

DÁVKOVÁNÍ zpravidla 9 nebo 15 CH 2 - 5 x denně po 3 kuličkách. Při zlepšení stavu prodlužovat intervaly v podávání.  Při vymizení problému lék přestat podávat.

 

 

LÉKY NA VÝTOK Z UCHA

 

VODNATÝ

nedráždivý - Silicea, Graphites

dráždivý - Mercurius sollubilis, Telurium - odírající, páchne po rybině

s příměsí krve - Ferrum posphoricum

 

HNISAVÝ

Hepar Sulphur -  páchnoucí,jako shnilý sýr, žlutozelený, odírající

Mercurius sollubilis - hnilobně páchnoucí, Mercurius corrosivus - páchne ještě více než merc. sol, často pulsující bolest zvláště v levém uchu

Pulsatilla - hustý, žlutý krémový nedráždivý výtok