Případy z praxe

UPOZORNĚNÍ!

Níže uvedené případy z praxe uvádím jako  možné příklady. Pro výběr není rozhodující název diagnózy či problému ,ale individuální odlišnosti případu – to znamená reakce na různé vlivy, konkrétní projevy, okolnosti vzniku potíží – možná příčina atd.

 

Případ atopického ekzému

Chlapec 11 měsíců

Září  2011

Ekzém má od 4. měsíce na několika místech na zádech, ložiska se střídají.  Ložiska jsou mokvající , vytéká z nich čirá  nebo lehce nažloutlá tekutina, která  po zaschnutí slepuje místa s oblečením na těle. Kortikoidy použili 3-4 týdny, kdy to měl hodně výrazné, nyní už nepoužívají, neboť vždy se to po jejich vysazení objevilo znovu.

Projevy zhoršuje přemíra horka, pocení, ve vodě zčervenání, používají vlažnou vodu, má trvale zpocené ruce.Po svlečení se škrábe. Zlepšení nastává ovíváním vzduchu.

Očkování maní Hexu + prevenar, TBC odmítli

Po ránu je mrzutý.

 Ekzém je živý, obnažený + mokvá . Kam si dosáhne, tak si ho škrábe.

Podáno Graphites 30 CH 10. 10. 2013

14 dní dní se nic nedělo, poté začalo více mokvat, plochy se o něco zvětšily. V tom okamžiku probíhalo akutní onemocnění s teplotou. V polovině listopadu jsou plochy suché

Prosinec 2011

Maminka píše mail….Ekzém se výrazně zlepšil, sloupal se, fleky se zmenšily a nejsou tak rudé. Ještě ho to ale svědí, když ho svlékáme, a drbe si převážně ty dolní dva fleky, kam si samozřejmě dosáhne. Ale žádné mokvavé fleky už na oblečeních nemáme a to už od minulého týdne.

Bohužel však proběhlo začátkem prosince očkování vakcínou Priorix a, a do měsíce byl stav opět zhoršen , téměř jako v počátku….Zde bylo vidět ,jak výrazný potlačující vliv očkování může mít…

Leden 2012 byl tedy zopakován původní lék Graphites 30 C

1.4. 2012

 Maminka píše mail…. Žádné zhoršení už od té doby, co jsme spolu mluvily nebylo.
Už tam jsou prakticky tři malinké flíčky, které už vůbec nemokvají a ani nejsou suché. Vůbec už nás netrápí svědění a nespavost. A musím říct, že jsem už pomalu zkusila dát A trochu tropického ovoce, jako mandarinka, pomeranč a kiwi a bylo to úplně bez jakékoli reakce a zhoršení ekzému

Dávku léku, kterou dítě dostalo začátkem ledna nebylo potřeba opakovat, neboť neustále pozvolna docházelo ke zlepšování. Zcela bez ekzému byli od poloviny června 2012

Před léčbou

 

Po léčbě

 

 

 

Případ ekzému s Moluskami

V listopadu 2010 ke mně přišla maminka se 4- letou holčičkou u které se po pobytu u moře objevil ekzém. Nejdříve malý červený flíček pod krkem a pod levým kolínkem. Navštívili  tedy pediatra, později byli na kožním, avšak ekzém se na chvíli zmírnil, později však znovu objevil ve větším rozsahu.

V tomto období se u holčičky objevily také moluska  - na hrudníku, krku, v místě ekzému pod levým kolenem.Ekzém byl suchý, červený, nesvědil.

Je spíše horkokrevná. Není mazlivá. Je poměrně živá, zvídavá, někdy tvrdohlavá,občas netrpělivá, komunikativní. Kontakt navazuje poměrně snadno. Kouše si nehty přibližně 4 měsíce.

Má rada vodu, koupání

Pije docela hodně, má ráda kakao, kefír

V noci spí dobře

Maminka doplnila že  se dost potí  na rukou, chodidlech, někdy je pot cítit. Má chlupatá záda.

Doporučen lék Thuja. Tento lék je specifický na různé výrustky jako jsou bradavice moluska, zhoršuje se vlhkem (potíže se poprvé objevily u moře, kdy je velká vlhkost) výrazně se potí, obtíže se objevují především na levé straně (ekzém v levé podkolenní jamce)

Kontrola po 2 měsících :nejdříve došlo k počátečnímu přechodnému zhoršení projevu ekzému (což je znamení, že léčba se právně vyvíjí), objevil se i v jiných lokalizacích – postupně se však zmírňoval až ezmizel úplně, moluska taky, potí se méně, nehty se kouše méně.

 

 Doporučeno tedy čekat .  Maminka se po dalších 2 měsících ozvala, že je dcera zcela bez obtíží.

 

Případ vertiga (závrati)

Tento případ je vyjímečný tím, že zde zásadní roli hrála etiologie (příčina).

Přišla ke mně mladá žena na mateřské dovolené, kterou několik měsíců trápila silná závrať, zejména při pohybu doprava, předklonu a záklonu. Absolvovala všechna možná vyšetření s negativním nálezem.

Ačkoliv je vždy potřeba znát podrobné okolnosti případu, individuální projevy daných potíží a reakce na různé vlivy, aby mohl být podán co nejpřesnější lék, který by dané projevy komplexně pokryl, je také velmi důležité zjistit, kdy a za jakých okolností se problém objevil. Mohou to být jakékoliv události, které spustí potíže. U této pacientky to byla událost nezpracovaných emocí po zármutku.

 

Řekla, že poprvé se závrať objevila asi 2 měsíce po smrti otce. Dále uvedla, že dosud s touto událostí není smířená.

Z toho důvodu jsem se rozhodla pro podání léku na stavy po zármutku. Dostala tedy lék Natrum muriaticum, který je specifický na stavy po zármutku. Během pár dní potíže ustoupily. Lék bylo potřeba ještě jednou zopakovat po půl roce, kdy se závratě v mírné podobě znovu objevily. Druhý den byla opět bez obtíží. Nyní uběhlo od události pár let a závratě se již neopakovaly.

Tím se potvrdilo, že lék podaný z tohoto důvodu byl správný.

(pozn. Po zármutku není vždy potřeba podat lék, neboť u každého se potíže nemusí objevit – pouze v případě, že se událost postupem času nezpracuje a následně se objeví nějaké symptomy)

Ne vždy potíže spustí nějaká událost, mnohdy se organismus onemocní z vnitřní příčiny, kdy bývá oslabená vnitřní síla organismu postupem času ať už psychickými,  fyzickými událostmi či následkem potlačení při dlouhodobém nebo častém užívání léků -  především antibiotik a hormonů. Významnou úlohu však hraje i očkování.

 

Případ atopického ekzému

Chlapec 2 roky

První návštěva 9.2. 2009

 

Před 4 měsíci, po užívaní antibiotik, se objevil ekzém na pravé nožce -  2x2 cm flíček za kolenem. Později se objevil na pravém spánku o velikosti 3x5 cm. Flek je hodně červený, za poslední měsíc zhoršení, postupně se rozrůstá, maminka se snaží promazávat . Kortikoidy dali jednou po 3 dny, ekzém se objevil znovu, dále to nezkoušeli . V současné době je svědivý, nejvíc je to znát ,když je v klidu.

Je tvrdohlavý, odmítá chodit na nočník, miluje knížky, jinak je spíše hodné dítě, rád pozoruje a napodobuje ostatní.

Očkování proběhlo bez komplikací

Jídlo: má rád oříšky, piškoty, miluje kaše, sladké jídla, zeleninu, ovoce.Nechce kyselé zelí, těstoviny

Vyžaduje spíše chladnější nápoje i pokrmy.

Poslední dobou je více fixovaný na matku v cizím prostředí. Když si někoho oblíbí, dokáže si s ním hrát.  Je opatrný, nevrhá se do všeho po hlavě. Doma se zabaví i sám. Rád mamince pomáhá, rád věci zkoumá, osahává, rozebírá.

Na zákazy nereaguje, když je akutně nemocný má chuť i praštit maminku při kritice, jinak ne.

Spánek je do půlnoci hluboký, poté různě rotuje v postýlce.

Má raději chlad než horko, slunce mu vadí. Lépe spí venku na čerstvém vzduchu

Těhotenství a porod bez komplikací. Kojen do 1 roku. Chodit začal v 15. měs.

Analýza případu:

Je  kritický, vyhrožuje, má impulzy ublížit mamince. Místa ekzému si nyní škrábe především v noci ve spánku.  Výrazná je  horkokrevnost, více se potí,voda37st. Je pro něj horká, na koupání chce max. 32 st.

Doporučení: Sulphur 200CH

 

symptomy, které jsou pro tento lék více typické – jako např. vyrážky doprovázející výrazné svědění především teplem postele,  zvýšené pocení, výrazná horkokrevnost. Spí dobře 3-4 hodiny, potom víceméně podřimuje a spánek je lehký.  Dále  tvrdohlavost, kritičnost s touhou ubližovat atd.

Kontrola  30.3. 2009

Po podání 10.den došlo k přechodnému zhoršení ekzému, které trvalo cca 1 týden. Poté následovalo postupné zlepšování. Na nožce ekzém před týdnem zmizel úplně.  V současné době je v mírnější podobě pouze na  obličeji.

Projevy v chování nejsou již tolik výrazné, při nevoli se lépe ovládá. Spí celou noc.

Doporučení: čekat – vzhledem k tomu, že ke zlepšování stavu stále probíhá.

Kontrola  4.6. 2009

Před 5 týdny ekzém v obličeji vymizel úplně a jiné ložisko se neobjevilo.  Projevy v chování jsou přiměřené, proto byla léčba ukončena.

Od té doby se již ekzém doposud neobjevil, s maminkou řešíme pouze 1-2x do roka akutní záležitosti.

 

 

Slepený  slzný kanálek  u miminka

Holčička 5 měsíců

Slzí levé očičko. Má zúžený kanálek. Trápí jí to při rýmě,když jí třeba ovane vítr nebo zasvítí sluníčko do očí.Ale není to pravidelně,někdy 3 dny nic,pak se to objeví. Hrozila  intubace kanálku v narkóze.

Analýza:

Jelikož se nejedná o zánětlivý projev, pouze bezbarvé slzení a je zde výrazná citlivost na sluneční světlo a větrné počasí, které dané projevy zhorší, doporučila jsem mamince zkusit lék, který je těmito projevy typický.

Natrum muriaticum 30 CH 1x týdně 3 kuličky

Po měsíci od podání maminka uvádí, že holčička prodělala 4-5 den po podání hodně výraznou rýmu, trvající 5 dní, po které se projevy slzení hodně zmírnily. Očičko slzí jen při velkém větru.

Doporučení: Natrum muriaticum 30 CH 1x za 2 týdny 3 kuličky

Za další  měsíc (celkem po 2 měsících od podání) je očičko zcela  zcela zdravé, neslzí vůbec, operace je tedy zrušena a léčba ukončena.

 

 

Fotogalerie: Případy z praxe

Tato fotogalerie je prázdná.